loading
Tur Kodunu Yazınız

Diyarbakır Çıkışlı Lavanta Bahçeleri - Salda Gölü Turu ( 3 Gün - 2 Gece )

25 Haziran 2020 Perşembe | Kesin Kalkış

Diyarbakır Çıkışlı Lavanta Bahçeleri - Salda Gölü Turu ( 3 Gün - 2 Gece )

Son 10 Kişi
TL 1.000,00
TL 950,00 / Kişi Başı
12186
25 Haziran 2020 Perşembe
2 Gece - 3 Gün
Diyarbakır Çıkışlı
Otobüs ile Ulaşım
‘’Dilerseniz rezervasyonunuzu telefondan da tamamlayabilirsiniz.’’

1.Gün

Diyarbakır – Isparta Yolculuğu

Diyarbakır’dan 17:30 da Ninova Avm yanı Shell Petrol önünden toplanıp hareket ediyoruz. Güller, Lavantalar ve Göller bölgesinde unutamayacağımız seyahatimize başlıyoruz.

 

2.Gün

Isparta- Lavanta Kokulu Köy Kuyucak – Lisinia Doğal Yaşam Merkezi- Burdur Gölü- Salda Gölü

Sabahın erken saatlerinde Eğirdir Gölü Manzarasını seyrederek Isparta’ya gelmiş oluyoruz. Konaklamamızı yapacağımız otelde açık Büfe kahvaltımızı aldıktan sonra Lavanta Kokulu Köy Kuyucak’a hareket ediyoruz. Bol bol fotoğraf çekiminin ardından Burdur gölü manzarası eşliğinde Lisinia Doğal Yaşam Merkezine geçiyoruz.

Burdur Gölü:  Göl su seviyesinin son yıllardaki aşırı düşüşüne gölü besleyen dere ve çaylar üzerinde yapılan barajlar ve son yıllardaki bölgede yaşanan aşırı kuraklığın neden olduğu sanılmaktadır. Gölün yüze yakın kuş türüne ve yaklaşık olarak 300 bine yakın su kuşuna ve özellikle Dünyada nesli tükenmekte olan "dikkuyruk" ördeklerinin % 70'ine ev sahipliği yapmaktadır. Endemik kuş türlerinin barınma alanı olan Burdur Gölü uluslararası öneme sahip bir sulak alandır. 85 kuş türü yaşar.

Lisinia Doğal Yaşam Merkezi

Lisinianın hikayesi, ailesi ile birlikte, doğa ile baş başa bir çocukluk geçiren Veteriner  Hekim Öztürk Sarıca’nın çok etkilendiği “Ardıç” ağacıyla başlar.

Bölgenin eski çağlardaki adı olan Psidya’nın en önemli şehirlerinden biri Lisinia’dır. Lisinia’da Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi, Ekolojik Üretim ve Doğa Dostu Tarım Uygulamaları, Gönüllü Doğa Koruyucularının Tanıma Fırsatı, Kansersiz bir gelecek yolunda yapılan Etkili Çalışma Örnekleri, Yerli Bitki, Hayvan Türlerinin Üretimi ve Gen Muhafaza Yöntemleri,Açık hava Resim Sergisinde doğanın bizlere anlatacaklarını dinleyeceğiz.

Yılanların Öcü, Kaplumbağalar gibi önemli eserler vermiş ve Anadolu Köylüsünü eserlerinde işlemiş önemli Edebiyat insanı Fakir BAYKURT’un Köyü Akçaköy kahvesinde kısa bir çay kahve molası veriyoruz.  Akçaköy Lavanta Deresi ayrıca Avrupa’nın En büyük Lavanta Bahçelerine ev sahipliği yapmaktadır.

Salda Gölü:  İnanılmaz Güzellikte yaklaşık 2 milyon yıl önce oluştuğu tahmin edilen eşiz mavi renkli Türkiyenin Saldivlerini ziyaret ediyoruz. Gölde yapılan incelemeler ve balık türlerinin neslinin risk altında olduğuna işaret etmektedir. “Salda’nın etrafında bulunan ve onu besleyen akarsuların üzerine sulama göletleri yapılması gölün beslenmesi engellemekte ve su giderek azalmaktadır. Magnezyum, soda ve kil bulunması nedeniyle bazı cilt hastalıklarının tedavisinde yararlı sonuçlar veren göle yapılan göletler, 3 değişik türde balığın neslini ve 14 değişik türde endemik canlı türünü tehlikeye sokmaktadır.
- Salda gölü molasının ardından konaklayacağımız otelimize geçiyoruz http://www.iyasparkotel.com/

 

3.Gün

Sagalasos Antik Kenti- Isparta Şehir Merkezi Gezisi – Gül ve Lavanta Ürünleri Alışverişi

Sagalossos Antik Kenti: ihtirasların ve imparatorların gözde şehri olmuştur. Bu tarihi kent sizi kendisine hayran bırakacak ve tekrar tekrar görmek isteyeceksiniz. Su perilerinin kentinde nerelerimi gezeceğiz ?

MS 161 – 180 yılları arasında Roma İmparatoru MarcusAurelius zamanında yapılmış olan Antoninler Çeşmesi'nin hala akan suyundan içince hoş bir duygu yaşayacağınızdan eminim.

Neon Kütüphanesi- Akhilleus’un Truva Savaşa katılması nasıl olduğunu kütüphanecilerden dinleyelim.

Dünyanın en yüksek rakımlı 9000 kişilik tiyatrosu

Agora ve Macellum

Heroon ve Dans eden kızlar

9 ilham perisinin bulunduğu Hadrian Çeşmesi

Bölgenin en büyük İtalyan mimarisi ile yapılmış Roma hamamı

Helenistik Çeşme.

Öğle Yemeğimizi Ceviz ve Kiraz ağaçlarının altında Doğal yemeklerin servis edildiği şirin bir yerde alacağız.

Isparta Şehir Merkezinde Şehir Turu

Gülcü İsmail Efendi Anıtı,  Süleyman Demirel Heykeli,  Tarihi Dalboyunoğlu ve Bey Hamamı, Üzüm Çarşısı, Ulu Cami, Mimar Sinan Cami,  Firdevs Bey Bedesteni

Gül ve Lavanta Ürünleri alışverişi yaptıktan sonra otelimize geçiyoruz. Konaklama Isparta İyaşpark Otel

 

4.Gün

Kovada Gölü- Yazılı Kanyon- Eğirdir Dündar Bey Medresesi- Hızır Bey Cami- Kale- Tekne Gezisi

Sabah otelde Kahvaltı yaptıktan sonra Eğirdir Gölünün seyriyle, elma bahçelerinin arasından geçerek, Eğirdir Gölünün uzantısı olan Kovada gölünde turkuaz rengiyle yeşilin tonlarının doğa ile mükemmel buluşmasının uyumunun seyrine dalıyoruz. Kovada yürüyüşümüz sonrası Hierepolis’te (Pamukkale) köle olarak dünyaya gelen ‘Hür İnsan’ şiiri ile bilinen önemli bir filozof olarak hayatını kaybeden Epikletos’un yazdığı şiiri okuyup St Poul’un kullandığı yolda yürüyüş yapıyoruz. Kanyonun ana kaynağına kadar yürüyoruz isteyen misafirlerimiz için kısa bir yüzme molası verdikten sonra Kanyonda Doğal üretim Balık çiftliklerinde nefis bir öğle yemeği yiyoruz. Yemek sonrası Eğirdir gezimize devam ediyoruz.

Eğirdir Gölü ve Ada Gezisi: Eğirdir gezimize sur üstü minaresi ile Dünyada tek örneği olan Hızır Bey Cami ve Dündar Bey Medresesi ile devam ediyoruz. Cami ve Medresedeki taş işçiliği görülmeye değerdir. Dündar Bey Medresesindeki sütun başlıklarındaki Güvercin ve Nar süslemelerini her zaman her yerde karşılaşmamız mümkün olmamaktadır. Eğirdir kalesinden sonra Mustafa Kemal’e hediye edilen Can Ada’ya ve oradan Yeşil adaya geçiyoruz. İsteyen misafirlerimizle Eğirdir kayık sefası veya Adada yürüyüş yaptıktan sonra Diyarbakır’a doğru harekete geçiyoruz.

5.Gün

Diyarbakır’a saat 07.30 sularında varıyoruz. Bir başka gezide görüşmek üzere sizleri uğurluyoruz.

 

Not: İlk Günün otelde alacağımız kahvaltı, Öğle yemekleri ve Müze Girişleri ve Eğirdir Tekne Turu misafirlerimize aittir.

1.Gün için Lavanta bahçelerinde fotoğraf çektirmek için yedek kıyafet ve Salda Gölünde suya girmek isteyenler Mayo Havlu ve Terliklerini kolay ulaşılabilir yere koymaları faydalı olacaktır.

REZERVASYON DETAYLARI

Diyarbakır Çıkışlı Lavanta Bahçeleri - Salda Gölü Turu ( 3 Gün - 2 Gece )

2 Gece - 3 Gün, Otobüs ile Ulaşım

Tur Tarihi :

25.06.2020

Konaklama :

Ulaşım :

Otobüs ile Ulaşım

1.Oda

2 Yetişkin

Toplam Tutar

Tek Çekim (Peşin)

1900 TL
256 bit 256 bit şifreleme ile yüksek güvenlikli online alışveriş keyfi

Son Gezdiğiniz Turlar

Benzer Turlar