loading
Tur Kodunu Yazınız

Batman Çıkışlı Van - Ağrı - Doğubeyazıt Turu

Her Hafta İçi Cuma | Kesin Kalkış

Batman Çıkışlı Van - Ağrı - Doğubeyazıt Turu

Son 10 Kişi
TL 550,00
TL 500,00 / Kişi Başı
VAN-72
Her Hafta İçi Cuma
1 Gece - 2 Gün
Batman Çıkışlı
Otobüs ile Ulaşım
‘’Dilerseniz rezervasyonunuzu telefondan da tamamlayabilirsiniz.’’
  1. Gün

Batman’dan Saat; 23:59’daBatman Park Avmönünden hareket ediyoruz, Turumuz ikramlarımız ve rehberimizin anlatımıyla başlıyor. Vana doğru yolculuğumuz devam ediyor.
2.    Gün

Tan yeri ağardığında Bitlis’in Tatvan ilçesine yaklaştıkça Asurluların “Nairi Ülkesinin Yukarı Denizi” dediği ve Yaşar Kemal’in adeta bu sözü teyit edercesine  "Van Gölü, Van Gölü değil, Van Denizi. Öylesine geniş ki, denizden başkası yakışmaz” sözünü ettiği ve ardından "Dünyada hiçbir göl, hiçbir deniz, hiçbir su Van Gölü'nün maviliğinde olamaz. Masmavi...  deli eden bir mavilik. Ne gökyüzünde vardır öyle bir mavi, ne de başka bir yerde. Bir tek mavi uyar bu maviye: Diyarbakır ovasındaki çiçeklerin mavisi. Bir de bir camı kırıp kesitine bakın, işte o mavi" diye eklediği Van Denizi boyunca yolculuk yapıyoruz.  Gevaş ilçesini geçtikten sonra adeta Van’ın gözbebeği olan Van Denizi kıyısındaki yem yeşil Edremit’e varıyoruz. Burada ünü ülke sınırlarını aşmış olan Van Kahvaltısı ettikten sonra farklı gözleri ve bembeyaz tüyleriyle geleneksel kedilerin aksine yüzmeyi çok seven ve sahibine çok sadık olan dünyaca ünlü Van Kedilerini görmek için Kedi Evi’ne geçiyoruz. Daha sonra kaynağını Tendürek Dağı’ndan alan Bendimahi Çayı üzerinde bulunan ve her mevsim farklı bir güzelliğe bürünen Muradiye Şelalesi’ne doğru yol alıyoruz. Şelalede çay ve kahve molası verdikten sonra Çaldıran Ovası boyunca ilerleyip volkanik patlamalardan dolayı oluşan Tendürek Dağı eteklerindeki kayaçları seyrederek Doğubayazıt’a doğru ilerliyoruz. İlerledikçe, Tevrat’a göre “yedinci ayın on yedinci günü” Hz. Nuh’un gemisinin Büyük Tufan’dan sonra konuşlandığı ve aynı zamanda ünlü seyyah Marco Polo’nun "hiç bir zaman çıkılamayacak bir dağ” olarak zikrettiği Ağrı Dağı’nın heybetine ve asaletine tanık oluyoruz.  Kent merkezinde öğle yemeği molası verdikten sonra tam 99 yılda inşa edilen, 166 odalı ve Kartal Yuvası olarak bilinen İshak Paşa Sarayı’nı geziyoruz. Sarayı gezdikçe muazzam taş işçiliğine tanık olup bu muhteşem sanat eşliğinde tarihi bir yolculuğa çıkıyoruz. Ardından Kürt Edebiyatı’nın mihenk taşı olan ve bir zamanlar İshak Paşa Sarayı’nda kâtiplik yapan Ehmed-i Xani’nintürbesini ziyaret edip kaleme aldığı Mem û Zin efsanesini dinliyoruz. Mem ile Zin’in hüzünlü aşkına tanık olduktan sonra Van’a dönüş için yola çıkıyoruz.  

  1. Gün

Sabah otelden alacağımız kahvaltının ardından Urartuların mirası olan muhteşem gümüş işçiliği örneklerini işleyip otantik takı örnekleri sunan bir gümüş atölyesine geçiyoruz. Alış veriş ve çay molasının ardından efsaneye göre Asur kraliçesi Semiramis’in karşılıksız bir aşka gark olduğu “Ara” adlı yiğit bir komutanın onuruna inşa ettirdiği Van Kalesi’ne geçiyoruz. Urartuların “Hazine Kapısı” ya da yöre halkı tarafından Analı – Kız diye adlandırdığı açık hava tapınağını gördükten sonra tanrıça Tuşpuea’nın isim verdiği tarihi Tuşpa kentine doğru ilerliyoruz. Kral Sarduri’nin inşa ettirdiği Sardur Burcu’nu gördükten sonra Urartu kralı I. Argişti’nin 2800 yıllık kaya mezar odasını ve çivi yazılarını görmek için kaleye doğru tırmanıyoruz. Mezar odasında Urartu tarihi, kültürü, dini, panteonu ve ölü gömme tekniklerini dinledikten sonra kale’nin zirvesine çıkmak için yürüyüşümüze devam ediyoruz. Zirvedeyken 360 derece Van manzarası eşliğinde Ulu Cami, Kızıl Minare, Kaya Çelebi, Hüsrev Paşa ve bir zamanlar Said Nursi’nin de baş müderrislik yaptığı Horhor Camii’ne bakıp eski Van hikâyelerini dinliyoruz.  Daha sonra adeta Van Denizi’nin nazarlığı olan badem ağaçlarıyla süslü Akdamar Adası’na geçmek için yol alıyoruz.  Öğle yemeğinin ardından Akdamar iskelesinden adaya doğru 30dk’lık bir mavi yolculuğun ardından adaya varıp Tamara’nın feryadına kulak veriyoruz.  Adaya ve kiliseye isim veren Tamara’nın hüzünlü aşk efsanesini dinledikten sonra ortaçağ Ermeni mimarisinin başyapıtlarından biri olan ve Anadolu’da sadece Akdamar Surp Haç Kilisesi’nde görebileceğimiz Tevrat ve İncil taş işlemelerine ve ikonografi sanatının en güzel örneklerine şahit oluyoruz. Adada yürüyüş, çay ve kahve molasının ardından bizi bekleyen teknemize binip Diyarbakır’a hareket etmek için otobüsümüze doğru ilerliyoruz.  Van Denizi’nin maviliği eşliğinde yolumuza devam ederken Bitlis, Siirt ve Batman il sınırlarından Batman’a varıyoruz ve bir dahaki MİTRATUR gezisinde buluşmak üzere ayrılıyoruz…
Batman’a varışımız gece 22:00

256 bit 256 bit şifreleme ile yüksek güvenlikli online alışveriş keyfi

Son Gezdiğiniz Turlar

Benzer Turlar